Satın Alma Giderleri

Yararlı Bilgiler
Satın Alma Giderleri

Satın Alma Giderleri

Türkiye’de Mülk Satın Almanın Ek Giderleri:

Mülkün gerçek Fiyatının yanında ekstra maliyetler de olacaktır bu maliyetler diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük olduğunu belirtmek istiyoruz. Yine de tam olarak ne kadar ekstra ödeme yapacağınızı sizin için aşağıda listeledik.

Ekspertiz Raporu:

Tapu devir öncesinden taşınma değerine ilişkin ekspertiz raporu istenmektedir. Gayrimenkul değerleme raporu (Ekspertiz Raporu) mülkün nitelikleri ve bulunduğu şehre bağlı olarak yaklaşık 1000 TL- 1500 TL aralığındadır. Bu raporu hazırlama işlemi iki gün veya üç gün içinde tamamlanacaktır.

Tapu Giderleri:

Tapu ve kadastro müdürlüğü devir işlem sırasında Ocak 2020 itibaren mülkün değerinin %4 almaktadır. Ayrıca tek sefere mahsus 178,50 TL Sarmaya harcı ve 598 TL Tapu kadastro harcı ödenecektir.

Noter ve Tercüme Giderleri:

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tapu devir sırasında, yeminli bir tercümana ihtiyacınız olacak. Tercüman ve Noter giderleri, diline ve uzunluğuna bağlı olarak değişir. Yeminli tercüman ücreti ortalama 200 ile 250 TL arasında, Noter giderleri ise 600 ile 1.000 TL arasındadır.

Abonelik Giderleri:

Elektrik, Su ve Gaz abonelik ücretleri il ve ilçe ye göre değişmektedir. Abonelikleri açmak için yaklaşık 200 ile 300 TL arası tutar. Bağlantı ücreti, Depozit tutarı, damga vergisi ve dosya ücreti gibi harcamalar dâhildir. PlusOne olarak tüm bu süreci sizinle takıp edip yanınızda olacağız.

Deprem Sigortası (DASK) Giderleri:

Türkiye’de her evin deprem sigorta yapması zorunludur. Mülkün büyüklüğüne Bağlı sigorta ücreti değişmektedir. 100 m² 2+1 evin yıllık deprem sigorta gideri 200 ile 300 TL Aralığında tutar.

Yıllık Emlak Vergi Giderleri:

Türkiye’de mülklerin yıllık emlak vergi maliyetleri diğer ülkelere göre nispeten daha düşüktür. Yıllık emlak vergisi büyükşehirlerde her gayrimenkul için %0,2 ve büyük şehir olmayanlarda ise %0,1 alınmaktadır. Ticari gayrimenkuller için %0,2 ile %0,4 alınmaktadır.

Emlak Komisyon Giderleri:

Emlak komisyon gideri yönetmeliğe göre satış fiyatının %2 + KDV'sidir. Bu ücret alıcı tarafından ödenir. Bazı satıcılar mülklerinin daha cazip görünmesi için bu ücreti üstlenmektedir.

Sitemizdeki satılık mülkleri incelediğinizde bazı ilanlarımızda emlakçı komisyon ücreti dahil yazarken bazı mülklerimizde %2 oranında emlak komisyon ücreti talep edilecektir yazar. Bu durum tamamen mülk satıcılarının tercihine bağlıdır.

Yararlı Bilgiler